fbpx
A Bakony (Hárskút, Zirc, Bakonybél)

Márkóról a Bakony hegyei közé a 24-es számú túrisztikai kerékpárúton lehet eljutni, mely Márkót Hárskúton keresztül köti össze Zirccel.

A bicikliút jellemzően kis forgalmú aszfal úton halad és hegyvidékről lévén szó, több helyen jelentős szintemelkedéssel tarkított, cserébe viszont útközben több helyen is páratlan panorámában lehet részünk.

Hárskutat elhagyva (mely a Bakony legmagasabban fekvő települése) néhány kilométer után megállhatunk a Kemencés étteremben, mely nevéből adódóan, számos valóban kemencében készülő ételt ajánl, majd összesen 21 km kerekezés után érkezünk meg Zircre, a Bakony fővárosába, (mely egyben Magyarország legmagasabban fekvő városa).

Itt többek között megtekinthetjük az arborétumot, az 1221 körül alapított zirci ciszterci apátságot, a Bakony természettudományi múzeumot, vagy a Reguly Antal Múzeum és Népi Kézmúves Alkotóházat, mely műhelyeiben egyes mesterségek kipróbálására, elsajátítására is lehetőség nyílik: mint például a fazekas, szövő, kosárfonó, kovács, vagy mézeskalácsos.

A bicikliút Zirc után egészen Pannonhalmáig folytatódik.
A kijelölt kerékpárutat elhagyva, de még mindig kisforgalmi aszfalt úton haladva szintén eljuthatunk Bakonybélbe.

A Bakony szívében lévő ékszerdoboz településen található:
– a ma is működő és megtekinthető szent Mauríciusz monostor,
– a Borostyán kút (Szent kút) kápolna.
– az Erzsébet kilátóterasz,
– a Pannon Csillagda és Bakonyi Erdők háza.

A Bakonybélbe vezető 25 km-es út Hárskúton keresztül Pénzesgyőr felé földúton is rövidíthető.

A közelben (Veszprém, Herend, Szentgál, Úrkút, Nagyvázsony)

Márkóról Herend városa Bánd falun áthaladva, 5 km kerekezés után érhető el kis forgalmú műúton, illetve lakott területen haladva.

Bándon érdemes megnézni az út közelében fekvő Essegvár romjait, de megpihenhetünk a vár alatt működő Kakukk étteremben is.

Tovább haladva Herend következik, mely különlegessége a porcelánmanufaktúra működését bemutató Porcelánium látogató központ.

Ez után Szentgál felé vesszük az irányt (Szentgáli őstiszafás és vezetett túrákkal látogatható szentgáli Kőlik-barlang), majd a kilátóval is rendelkező Kab-hegy mellett eltekerve, 28 km biciklizés után érkezünk meg Nagyvázsonyba.

Nagyvázsony leghíresebb nevezetessége a nagyvázsonyi Kinizsi Vár, de ugyanitt megtekinthető a posta múzeum és az 1400-as évek végén épült Pálos kolostor romjai.

A Kab-hegy előtt a kerékpárutat elhagyva, de kis forgalmú műúton tovább haladva eljuthatunk Úrkútra (17 km), ahol a geológiai csodának számító Úrkúti őskarszt természetvédelmi terület található.

A Balaton (Balácapuszta, Nemesvámos, Balatonfüred, Balatonalmádi, Tihany)
Márkóról a Balaton – illetve a balatoni kerékpár körút – közvetlenül elérhető a 24-es számú, kiépített túrisztikai kerékpárúton. A bicikliút első szakasza a Séd-völgyében halad Veszprémig, amit az 1935-ban kiépített Laczkó forrásnál ér el. Veszprémből az úti célunknak megfelelően kiválasztott további kerékpárutakon haladhatunk Szentkirályszabadján keresztül Balatonalmádiba (23 km), vagy Nemesvámoson (Veszprém gokart pálya) keresztül Balatonfüredre (27 km) és Tihanyba (35 km). Nemesvámosnál a bicikli utat röviden elhagyva, de kis forgalmú műúton haladva érhetjük el a Balácapusztát, ahol egy romai kori villagazdaságot bemutató kiállítóközpontot nézhetnek meg a látogatók.

Szállást keresel a közelben?
Nézd meg Márkói vendégházunkat!

Márkói Vendégház

Barátságos vendégházunk két szinten, négy szobában 5 fő számára ideális és pótágyakkal legfeljebb 8 fő elszállásolására alkalmas.

Részletek